تبلیغات
ورزش - آشنایی بارشته تربیت بدنی

آشنایی بارشته تربیت بدنی

دوشنبه 14 شهریور 1390 10:19 ق.ظ

نویسنده : sport

یه مطلب داخل یکی ازوبلاگابه این آدرس aidan.blogfa.comیافتم که حرف دل منم بودگفتم بذارم تابقیه دیگه به مانگن سرکلاس دارین توپ بازی می کنیدوخوش به حالتون و...

سلام بچه ها.

امروز غیرت ورزشی من به جوش اومده و می خوام از رشته تربیت بدنی براتون بگم. آخه ما هر جا می ریم و می گیم که لیسانس تربیت بدنی داریم، همه می گن وای خوش به حالتون! چه رشته خوبی! همش بازی و تفریحه!

در حالیکه درسایی که ما می خونیم ( یعنی می خوندیم ) نه تنها به بازی و تفریح ربط نداره، بلکه خیلی هم سخته.

در این مجال من به دفاع از جامعه تهمت خورده تربیت بدنی می خوام براتون یه معرفی اجمالی از رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی ارائه کنم که دیگه کسی نیاد به ما بگه چه رشته آسونی! پارسال که من برای واحد کارورزی رفته بودم دبیرستان دخترانه، یه روز زنگ تفریح داشتم توی دفتر درس امتحان جلسه بعد رو می خوندم. یکی از معلما به من گفت: چه کتابی می خونی ؟ گفتم حرکت شناسی. گفت: کتاب درسیه؟ گفتم: بله. گفت: مگه شما درسای خوندنی هم دارین؟!؟ بارها این جمله رو شنیدم و مغزم سوت کشیده. اگه یه آدم بی سواد این حرفو می زد آدم دلش نمی سوخت. اما وقتی دبیر مملکت که خیر سرش خودش هم تحصیلات دانشگاهی داره این حرفو بزنه آدم دیگه نمی دونه چی بگه.


و اما معرفی رشته جذاب، با کلاس، مشکل و خوب تربیت بدنی:

رشته تربیت بدنی از مقطع دیپلم تربیت بدنی شروع می شه و بعد از کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به مقطع دکترا می رسه. در مقطع کارشناسی ارشد گرایش های مختلفی وجود داره که دکترا هم به همون گرایش ها ختم می شه.

این رشته در کارشناسی سه تا گرایش داره: دبیری تربیت بدنی و علوم ورزشی، تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش جانبازان و معلولین و تربیت بدنی و علوم ورزشی با گرایش آزاد. در مقطع کاردانی هم تا جایی که من اطلاع دارم گرایش مربیگری هم وجود داره.

بعد می رسیم به تعداد واحدهای عملی و تئوری: در کارشناسی 141 واحد وجود داره که فقط و فقط و فقط 36 واحد از این 141 واحد عملیه و بقیه درسا تئوریه، تازه 90 درصد درسای عملی بازهم جزوه و امتحان تئوری دارن.

واحدهای تئوری تا جائی که ذهن من یاری می کنه شامل این درس هاست:

آناتومی انسانی، فیزیولوژی ورزشی 1و 2، فیزیولوژی انسانی، حقوق ورزشی، زیست شناسی، بیوشیمی، فیزیک 1و 2و 3، بیومکانیک ورزشی، تاریخ تربیت بدنی، بهداشت و ورزش، حرکت درمانی، کمکهای اولیه در ورزش، اصول و مبانی تربیت بدنی، تربیت بدنی در مدارس، مدیریت سازمان های ورزشی، زبان انگلیسی 1و 2و تخصصی، روانشناسی ورزشی، حرکات اصلاحی، یادگیری حرکتی، رشد و تکامل حرکتی در طول عمر، حرکت شناسی، فیزیوتراپی و ..... .

البته واحدهای دیگه ای هم هست ولی یادم نمیاد، و اما این 36 واحد عملی که همه زحمتای تئوری ما رو خراب کرده:

والیبال 1 و2و تخصصی، بسکتبال 1و 2و تخصصی، شنا 1و2و3و تخصصی، آب درمانی، کار با دستگاه، هندبال 1و 2، دو ومیدانی 1و 2، کاراته، ژیمناستیک 1و 2و تخصصی، فوتسال، کوهنوردی، شطرنج، تنیس روی میز 1و 2و تخصصی، بدمینتون 1و 2، آمادگی جسمانی 1و 2، گلف، نجات غریق، کشتی و وزنه برداری و فوتبال برای پسرا و یک سری واحدهای دیگه.

 البته اینم بگم که این درسا یه سریشون اختیاری هستن و ما همشونو پاس نمی کنیم، مثلا خود من کوهنوردی و کاراته رو نگرفتم و تا ترم آخر هم از شطرنج فرار می کردم. بعد هم اینکه درسای عملی دیگه وقتی به 2 و تخصصی می رسید حتما امتحان تئوری هم داشت. مثلا من الان دقیقا می دونم که اندازه یه زمین والیبال چقدره، چی شده که حلقه بسکتبال به وجود اومده، ارتفاع مانع دوومیدانی برای خانوم ها و آقایون چندسانتی متره، تازه ما دیگه ترمای آخر داوری و مربیگری رشته ها رو هم یاد می گرفتیم و کلی امتحان تئوری می دادیم تا باورشون بشه ما این کارا رو بلدیم!

خلاصه دیگه چیزی به ذهنم نمی رسه، امیدوارم دیگه کسی نیاد بگه تربیت بدنی همش بازیه! اگه شما هم سوالی داشتین بیاین بپرسین. اونایی که می خوان تربیت بدنی بخونن من حتما راهنماییشون می کنم.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 30 شهریور 1390 09:23 ق.ظ